4. ZŁOŚLIWE OPROGRAMOWANIE I ANTYWIRUS

4.4. Jak wykryć, usunąć i zapobiec infekcji złośliwym oprogramowaniem

Jak wspomniano wcześniej, tylko poprzez percepcję i obserwację, czasami możliwe jest, aby użytkownicy wykryli obecność infekcji i ataków malware. Jednak nie zawsze jest to możliwe do wykrycia, a nawet w takim przypadku systemy są zagrożone. W tym przypadku, podobnie jak w przypadku zdrowia ludzkiego, również w systemach i sieciach, istnieje kilka testów, które można zastosować, aby upewnić się, że wszystko jest wolne od infekcji, a informacje są bezpieczne.

Wiele programów zabezpieczających zostało opracowanych w celu wykrywania i zapobiegania infekcjom i atakom złośliwego oprogramowania, a także w celu ich usuwania. Działając podobnie do skanowania antywirusowego, aplikacje antymalware przeprowadzają skanowanie komputera, wykrywając i identyfikując infekcje, dając użytkownikom możliwość ich usunięcia lub zatrzymania plików w kwarantannie.

Przykładem antymalware jest znany Malwarebytes, który zajmuje się zarówno wykrywaniem, jak i usuwaniem zainfekowanych plików i rejestrów. Działa on pod platformami Microsoft Windows, macOS, Android oraz iOS.

Innym dobrym przykładem jest darmowe narzędzie instalowane na maszynach z systemem Microsoft Windows powyżej wersji 10, o nazwie Windows Defender. Narzędzie to jest w stanie chronić lokalny komputer przed zagrożeniami takimi jak spyware, adware czy wirusy.

Jeśli chodzi o zapobieganie atakom złośliwego oprogramowania i infekcjom, istnieje kilka różnych sposobów ochrony systemów i sieci. W konkretnym przypadku komputera osobistego, odbywa się to poprzez instalację prostego oprogramowania antymalware, jak te wymienione powyżej. Jednak sama aplikacja nie wystarczy do utrzymania właściwej ochrony, gdzie użytkownicy muszą również praktykować bezpieczne zachowania na swoich urządzeniach. Obejmuje to nie otwieranie załączników od niezaufanych nadawców i dostęp do niezaufanych stron internetowych.

Ponadto, takie aplikacje antymalware powinny mieć okresowe aktualizacje i skanowania, ponieważ hakerzy stale dostosowują się i opracowują nowe techniki naruszania oprogramowania zabezpieczającego. Ponadto, twórcy oprogramowania zabezpieczającego również okresowo wydają aktualizacje, aby załatać te luki. Jeśli użytkownicy zaniedbają aktualizację swoich narzędzi zabezpieczających, łaty te nie zostaną zastosowane, pozostawiając ich podatnymi na możliwe do uniknięcia exploity.

W środowiskach korporacyjnych, gdzie sieci i systemy są większe niż proste sieci domowe, dotkliwość ataku ma znacznie większe szkody. W tym przypadku konieczne jest podjęcie pewnych proaktywnych kroków w celu egzekwowania ochrony przed złośliwym oprogramowaniem:

·      Wdrożenie podwójnego zatwierdzenia dla transakcji między przedsiębiorstwami (B2B);

·      Wdrożenie weryfikacji drugiego kanału dla transakcji business-to-consumer (B2C);

·      Wdrożenie wykrywania złośliwego oprogramowania i zagrożeń w trybie offline w celu wychwycenia złośliwego oprogramowania przed jego rozprzestrzenieniem się;

·      Wdrażanie zasad bezpieczeństwa typu "allow list" zawsze, gdy jest to możliwe;

·      Wdrażanie silnych zabezpieczeń na poziomie przeglądarki internetowej.