2. Wprowadzenie do przedmiotu, system prawa, norma prawna, prawo i Internet

Prawo jest jednym z najważniejszych środków stabilizacji stosunków społecznych i regulacji społeczeństwa.

Prawo jest konieczne i obecnie niedostępne, ponieważ tam, gdzie jest społeczeństwo, jest i prawo. Społeczeństwo nie jest w stanie długo istnieć bez porządku i zasad. Prawo jako takie znacząco zmniejsza poziom chaosu (entropii) w społeczeństwie i stabilizuje warunki.

Wszystkie powyższe stwierdzenia są prawdziwe, ale tylko przy założeniu, że prawo jest przestrzegane, a także przy założeniu, że samo prawo jest stabilne (przynajmniej względnie).

Prawo, podobnie jak społeczeństwo, ewoluuje i zmienia się.

Prawo to zbiór powszechnie obowiązujących zasad postępowania w żyjących społeczeństwach, określonych przez państwo lub organy, którym państwo powierzyło to zadanie. Aby prawo było trwałe, musi być egzekwowalne. Prawo bez warunku wykonalności jest nadal prawem, ale w rzeczywistości jest to raczej zbiór zaleceń, których przestrzeganie jest obowiązkiem każdego.

Aby móc skutecznie wykonywać lub chronić swoje prawa oraz być świadomym swoich obowiązków, które są ściśle związane z rządzeniem, obywatel lub podmiot, do którego będzie miało zastosowanie prawo, musi posiadać przynajmniej minimalną wiedzę na temat podstawowych przepisów porządku prawnego.

We współczesnym społeczeństwie prawo można scharakteryzować jako względnie dobrze zdefiniowany system norm prawnych, zabezpieczony przez władzę państwową i egzekwowany za pomocą przymusu państwowego. Aby osoba fizyczna lub prawna mogła skutecznie korzystać ze swoich praw lub je chronić, a także aby była świadoma swoich obowiązków wynikających bezpośrednio z przepisów prawa, musi wykazać się przynajmniej minimalną znajomością podstawowych przepisów porządku prawnego.

Samo pojęcie prawa jest stosunkowo trudne do zdefiniowania, ponieważ jest ono zjawiskiem multimedialnym i nie da się go określić jedną definicją:

-       prawo naturalne (ius naturale). Istnieje ona niezależnie od państwa, powstaje i rozwija się w społeczeństwie. Ogólnie rzecz biorąc, jest to zbiór zasad, które są adekwatne do etapu rozwoju społeczeństwa.

-       prawo pozytywne (ius positivum). Prawo to jest nadawane przez państwo, a raczej przez ustanowienie władzy. Prawo pozytywne jest zatem z góry ustalone, jest przewidywalne, reguły są egzekwowane, tzn. że czyny bezprawne są karane.

-       prawo obiektywne - (odpowiadające angielskiemu terminowi "law"). W przypadku prawa obiektywnego, prawo rozumiemy jako zbiór norm prawnych jako ogólnie obowiązujących zasad postępowania ustanowionych lub uznanych przez państwo i egzekwowanych przez państwo.

-       prawo podmiotowe - (odpowiadające angielskiemu terminowi "right"). W tym przypadku pod pojęciem prawa rozumiemy możliwość zachowania się podmiotów prawnych gwarantowaną przez normę prawną, która zwykle odpowiada obowiązkowi prawnemu innego podmiotu prawnego. Prawo w tym sensie odpowiada na przykład stwierdzeniu podmiotu, że "ma on prawo do czegoś".