Základy digitální forenziky
3. Postupy získávání digitálních důkazů
3.1. Sterilizační postup
Sterilizační postupy mají zajistit, aby naše cílové zařízení bylo připraveno přijímat původní informace. Cílem sterilizace je zapsat všechny bity našeho sběrného disku hodnotou 0 (nula), čímž se zajistí, že na něm nejsou žádné předchozí informace.
Po sterilizaci je vždy nutné provést validaci a zkontrolovat, zda sterilizace proběhla správným způsobem. Po této validaci můžeme přistoupit k formátování disku na vhodný souborový systém.
Existuje mnoho softwaru, který umožňuje provádět tyto postupy sterilizace disku a jeho formátování na požadovaný souborový systém. Zde si ukážeme postup pomocí nástrojů, které jsou přítomny ve většině linuxových distribucí, lsblk,fdisk a dc3dd.
Prvním krokem je identifikace sterilizovaného disku. Je velmi důležité, aby tato identifikace byla jednoznačná a byla potvrzena tolikrát, kolikrát je třeba. Sterilizovaný disk nelze obnovit.
3.1.1. Identifikace zařízení
Identifikace zařízení se provádí pomocí řady příkazů. Nejprve je nutné určit, které svazky jsou v počítači nainstalovány a které se mají použít. Dobrou praxí je použít počítač s připojeným pouze sterilizovaným diskem a spustit operační systém z liveCD nebo USB flash disku. Tím se sníží možnost chyb při identifikaci disku:
$ lsblk | grep sd*
Tento příkaz zobrazí seznam všech úložných zařízení rozpoznaných operačním systémem. Zobrazí se všechny disky, jejich velikost a oddíly. Tento příkaz nám pouze pomůže zjistit, jak se jmenuje náš disk v počítači.
V případě pochybností můžeme ještě použít příkaz (Figure 14)
fdisk -l /dev/sd*
Obrázek 14 - identifikace zařízení
Tento příkaz nám poskytne více informací o požadovaném disku.
3.1.2. Sterilizace cílového disku
Proces sterilizace není nic jiného než zápis celého disku s hodnotou 0 (nula), tj. donutí všechny bity pevného disku nabýt hodnoty nula.
K tomuto úkolu můžete použít nástroje jako Live-CD DBAN (www.dban.org) nebo v systému Windows Eraser (eraser.heidi.ie).
V Linuxu můžete použít příkazy (Obr. 15)
dc3dd wipe=/dev/sdd verb=on corruptoutput=on
nebo
dcfldd if=/dev/zero of=/dev/sdb bs=8k conv=noerror,sync
Obrázek 15 - Sterilizace cílového disku
Tento příkaz provede zápis všech bitů pevného disku, takže bude trvat tím déle, čím větší je pevný disk. V našem příkladu trval zápis na zařízení o velikosti pouhých 123 MB 18 sekund, avšak na pevný disk o velikosti 1 TB může zápis trvat i více než 8 hodin. Je také důležité poznamenat, že v závislosti na technologii pevného disku může být tato doba vyšší nebo nižší, v závislosti na jeho rychlosti zápisu.
V systému Microsoft Windows lze sterilizaci cílového disku provést pomocí příkazu diskpart.
Provedení identifikace cílového disku pomocí:
LIST DISK (identifikace zařízení)
LIST VOLUME (identifikace svazku)
SELECT DISK 1 (vyberte disk, který se má sterilizovat)
Provedení sterilizace (Obr. 16)
ČIŠTĚNÍ VŠEHO
Obrázek 16 - Sterilizace cílového disku pod Windows
3.1.3. Ověření sterilizace
Nakonec je důležité ověřit, zda byl zápis na pevný disk úspěšný, k čemuž provedeme příkaz:
cat /dev/sdb |od
Pokud byl zápis úspěšný, bude výstupem příkazu 0000000, což znamená, že na pevný disk jsou zapsány pouze nuly (Obr. 17).
Obrázek 17 - ověření sterilizace
Příkaz "cat" zobrazí obsah zařízení, zatímco argument "|od" převede tento obsah na osmičkovou bázi, takže v případě úspěšné sterilizace budou zobrazeny pouze nuly.
Kromě uvedených postupů lze použít i další metody a různé příkazy, například zobrazení v hexadecimálním formátu nebo jiné.
3.1.4. Formátování
Po sterilizaci je nutné disk naformátovat, aby mohl přijímat data.
Toto formátování lze stále provádět pomocí nástroje Diskpart, a to následujícím způsobem:
Vytvoření primárního oddílu (Obrázek 18)
Obrázek 18 - Vytvoření primárního oddílu
Formátování NTFS (Obrázek 19)
Obrázek 19 - Formátování
V grafickém prostředí lze aplikaci Správa disků používat prostřednictvím příkazu DISKMGMT.MSC (Obrázek 20).
Obrázek 20 - Správa disků
Klikněte pravým tlačítkem myši na požadovaný disk a vyberte možnost "Formátovat", poté zadejte název a požadovaný souborový systém. Lze zvolit rychlé formátování, protože disk byl předtím sterilizován (Obrázek 21).
Obrázek 21 - Formátování pomocí Správy disků