Wykrywanie cyberzagrożeń i zapobieganie im
4. Przejawy cyberprzestępczości
4.10. Cracking
Termin cracking jest utożsamiany z terminem hacking, a czasami terminy te są nawet błędnie mylone przez opinię publiczną lub media. Termin ten można przetłumaczyć na język czeski jako pęknięcie lub rozerwanie. W kontekście treści, cracking oznacza łamanie lub obchodzenie zabezpieczeń systemu komputerowego, programu lub aplikacji w celu ich późniejszego nieuprawnionego użycia.
Hakerzy czarnych kapeluszy są często określani mianem crackerów, czyli osób, które włamują się do systemów, próbując wyrządzić szkodę użytkownikowi, zdobyć informacje lub wzbogacić siebie lub innych. Co więcej, cracking jest głównie związany z naruszaniem praw autorskich i praw pokrewnych. W tym sensie cracking definiuje się jako działanie polegające na obchodzeniu zabezpieczeń, które uniemożliwiają tworzenie kopii lub nielegalne korzystanie z programów komputerowych oraz produktów muzycznych lub filmowych (płyt CD, DVD itp.). Zabezpieczenia te są stosowane jako środek ochrony praw autorskich w rozumieniu art. 43 ust. 1 ustawy o prawie autorskim z późniejszymi zmianami.
Jedną z form łamania haseł jest "łamanie haseł", które służy do poznania hasła dostępu do systemu komputerowego, systemu licencjonowanego lub programu. W przypadku naruszenia praw autorskich cracker zazwyczaj tworzy keygen lub crack[1] , który umożliwia dalsze korzystanie z programu. Takie zmodyfikowane programy są następnie zazwyczaj udostępniane na forach warezowych lub w sieciach P2P.
Możliwości stosowania sankcji karnych w Republice Czeskiej
Działanie sprawcy, polegające na naruszeniu ochrony systemu lub programu komputerowego z zamiarem zdobycia informacji i ich późniejszego nieuprawnionego wykorzystania, wypełnia znamiona przestępstwa z paragrafu 230 (1) lub (2) (Nieuprawniony dostęp do systemu komputerowego i nośnika informacji) Kodeksu Karnego. Jeśli celem kradzieży jest uzyskanie nieuzasadnionej korzyści dla siebie lub innej osoby, można również zastosować przepisy paragrafu 230(3) Kodeksu karnego.
Nie wyklucza się odpowiedzialności karnej na podstawie paragrafu 231 (Posiadanie i przechowywanie urządzenia dostępowego i hasła do systemu komputerowego oraz innych tego typu danych) Kodeksu karnego. Rozpowszechnianie utworu chronionego prawem autorskim powoduje naruszenie paragrafu 270 (Naruszenie praw autorskich, praw pokrewnych i praw do baz danych) Kodeksu karnego.
Możliwości ścigania karnego w Polsce
Obowiązują te same przepisy, co w przypadku hakowania.
[1] Keygen - Generator kluczy. Program, który generuje numery seryjne lub inne dane. Crack - program służący do usuwania lub ograniczania funkcjonalności cech ochronnych innego programu.