Zákony a předpisy upravující kybernetickou bezpečnost
Wymagania zaliczenia
7. Soukromí a bezpečnost v ICT, ochrana dat v kyberprostoru
7.3. SHRNUTÍ/ HLAVNÍ VÝSTUPY Z KAPITOLY
ℹ️
SHRNUTÍ/ HLAVNÍ VÝSTUPY Z KAPITOLY
- Veškeré aplikace, ať už jsou využívány v jakémkoli počítačovém systému, webové služby a zejména sociální sítě, shromažďují o svých uživatelích značné množství informací, které majoritně nepotřebují ke svému fungování, ale které jednak umožňují dotyčnému ISP poskytovat službu „zadarmo“, a jednak „cílit“ či modifikovat jím nabízené služby. Mezi informace, které standardně nejsou nezbytně nutné k přímé funkčnosti jednotlivých služeb, patří například informace mající povahu osobních (jméno, příjmení, e-mailová adresa, telefonní číslo, bydliště aj.), citlivých (např. informace o využívaném operačním systému počítače, verzích jednotlivých aplikací, soubory cookies aj.), lokalizačních údajů (souřadnice GPS, informace o WiFi, GPRS aj.), provozních údajů aj.
- Digitální stopy, na základě toho, zda mohou, či nemohou být ovlivněny uživatelem, je obecně možné rozdělit na stopy ovlivnitelné a neovlivnitelné.
- Ve světě ICT platí jedno pravidlo: pokud kdykoliv cokoliv nahrajete, přenesete, zprostředkujete, vložíte do kyberprostoru, zůstane to tam „navždy“. Neovlivnitelné stopy nejčastěji vznikají na základě interakce jednoho počítačového systému s počítačovým systémem jiným nebo na základě funkčnosti počítačového systému (a přidruženého software). Příkladem těchto stop mohou být například informace z operačního sytému (např. hlášení o chybách systému Windows či systémové informace), nebo další informace a data, jež jsou ukládány na základě funkčnosti tohoto systému, aniž by muselo dojít k jejich předání (např. počítačový systém nebyl nikdy připojen k žádné síti či jinému počítačovému systému). Tvrdit zcela nekompromisně, že nelze tyto stopy ovlivnit, by nebylo zcela korektní. V případě, že je uživatel dostatečně zkušený, je schopen celou řadu „neovlivnitelných“ digitálních stop pozměnit, maskovat nebo potlačit (např. prostým anonymním režimem webového prohlížeče, který vypne cookies). Nicméně pohyb uživatele po Internetu se dá sledovat nejrůznějšími způsoby.
- Digitální stopa ovlivnitelná představuje veškeré informace, které o sobě uživatel sám dobrovolně předá jiné osobě (ať fyzické či právnické, nebo i např. ISP). Pod pojmem předání si je třeba představit celou řadu činností, které mohou spočívat například v odeslání e-mailu, přidání příspěvku do diskuse, fóra, zveřejnění jakýchkoli médií (foto, video, audio aj.) v rámci sociálních sítí, atd. Dále pod tento pojem spadají i registrace a využívání všech představitelných služeb v rámci kyberprostoru [např. operační systémy, e-maily (včetně freemailu), sociální sítě, seznamky, P2P sítě, chaty, blogy, BBS, webové stránky, cloudové služby, datová úložiště aj.].
🗝️
KLÍČOVÁ
SLOVA K ZAPAMATOVÁNÍ
- Digitální stopa
- Digitální stopa neovlivnitelná
- Digitální stopa ovlivnitelná
- EULA
❓
KONTROLNÍ OTÁZKY
- Definujte pojem digitální stopa.
- Jak se od sebe digitální stopy odlišují?
- Jakými prvky je tvořena digitální stopa neovlivnitelná?
- Kdo je to LIR?
- Jakou informaci o uživateli nese IP adresa?
- Co je to EULA?