4. Malware a antivirus

4.2. Jak se nakazíme malwarem?

Existují dva nejčastější způsoby, jak se malware dostává do systémů a způsobuje infekci: Internet a e-mail. Samo o sobě to znamená, že pokaždé, když jsme připojeni, jsme zranitelní. V dnešní době, kdy jsme neustále připojeni k internetu, když ne na stolním počítači nebo notebooku, tak alespoň na chytrém telefonu nebo tabletu, jsme zranitelní vždy.

Malware může do zařízení proniknout při surfování na hacknutých webových stránkách, při prohlížení legitimních stránek zobrazujících škodlivé reklamy, při stahování infikovaných souborů, při instalaci programů nebo aplikací z neznámých zdrojů, při otevření škodlivé přílohy e-mailu nebo téměř při všem ostatním, co se stáhne z internetu do zařízení, které nemá nebo má knotovou aplikaci zabezpečení proti malwaru.

Škodlivé aplikace se mohou skrývat ve zdánlivě legitimních aplikacích, zejména pokud jsou stahovány z webových stránek nebo přímých odkazů namísto oficiálního obchodu s aplikacemi. Zde je důležité sledovat varovná hlášení při instalaci aplikací, zejména pokud požadují povolení k přístupu k vašemu e-mailu nebo jiným osobním údajům. Uživatelé mají tendenci vždy stisknout tlačítko další až do konce instalace a nepřečtou si důležité informace, které jsou v průběhu procesu uvedeny. Mnohdy je software třetích stran součástí původní aplikace a nainstaluje se do zařízení. Stejným způsobem se může stát i malware, který může být skrytý uvnitř souboru původní aplikace. Je důležité instalovat software získaný z důvěryhodných zdrojů a od důvěryhodných vývojářů.

Kromě toho je nejlepší držet se také důvěryhodných zdrojů mobilních aplikací, instalovat pouze renomované aplikace třetích stran a vždy stahovat tyto aplikace přímo od výrobce, nikdy ne z jiných webových stránek. Kromě toho se vyhněte stahování těch speciálních nabídek, které slibují zázračnou rychlost internetu, čistič disku a další. Vybírejte takové aplikace z certifikovaných a důvěryhodných zdrojů.

Jak se běžně říká, člověk (uživatel) je hlavním aktérem jakéhokoli typu malwarové infekce. Tedy důvěřivá verze nás samých, která je ochotna otevřít přílohu e-mailu, kterou nepozná, nebo kliknout a nainstalovat něco z nedůvěryhodného zdroje. To není zaměřeno pouze na méně zkušené uživatele, ale i zkušení lidé se do tohoto typu pastí chytili a skončili infikováni malwarem.

I když instalujete něco z důvěryhodného zdroje, je důležité věnovat pozornost žádosti o povolení instalovat současně další přibalený software, protože je možné nainstalovat i nežádoucí software, jak bylo uvedeno výše. Tento dodatečný software, známý také jako potenciálně nežádoucí program (PUP), je mnohokrát prezentován jako nezbytná součást, ale často tomu tak není.

Existuje však také případ, kdy dojde k infekci malwarem bez zavinění. Opět je totiž možné se nakazit pouhou návštěvou škodlivého webu a zobrazením infikované stránky nebo reklamního banneru, který vede ke stažení malwaru. Malware šířený prostřednictvím špatných reklam na legitimních webových stránkách je tzv. malvertising.